Padermė: romanas / Guillermo del
Toro, Chuck Hogan. - Kaunas: Obuolys [i.e. MEDIA INCOGNITO, 2011]. - 557, [2]
p. - ISBN 978-609-403-212-7.
„Padermė“
— pirmoji to paties pavadinimo trilogijos dalis. Istoriją pristatanti knygos
anotacija, skelbianti esą „nors sunku
įsivaizduoti, kad apie vampyrus dar būtų galima papasakoti ką nors nauja, kino
režisierius Guillermo del Toro, suvienijęs jėgas su Chucku Hoganu, įrodo
priešingai. Jie dar kartą perkuria kraugerių mitologiją, pasiūlydami puikią
istoriją, kurioje susipina legendos, pasaulinė krizė ir neišgalvotos stiprių
žmonių istorijos“ — meluoja. Ponai autoriai anaiptol neperkuria jokios
kraugerių mitologijos; jų pasiūlytai istorijai iki puikumo kaip Naujosios
Zelandijos aborigenui pėsčiomis iki Vatikano; o apie „neišgalvotas stiprių žmonių istorijas“ anotacijos autorius, matyt,
susapnavo, antraip tą „neišgalvojimą“
tektų pateisinti nebent bukaprotiškumu, neskiriant fikcijos nuo
realybės. Na, taip, kas jau kas, o fantastikos žanro aistruoliai žino, kokia
trapi riba tarp šiapus ir anapus (kad ir kas toks tas anapus bebūtų), tačiau čia — tikrai ne
tas atvejis. Tikrų tikriausiai.
Pastebėjote?, kone visiems filmams / serialams, kuriuose esama vienokių ar kitokių siaubūnų, būdingas išskirtinio žioplumo užkratas: juo užsikrėtęs veikėjas nors ir tirtėdamas iš siaubo, tačiau nepaisydamas gūdžios tamsos, akivaizdžiausių pavojaus ženklų, visokių šlamesių ir krebždesių, kurie kiekvienam bent kiek sveikesnės nuovokos mirtingajam signalizuoja bėk iš čia kiek kojos neša!!!, taigi anas vis tiek kaip prisuktas lenda į rūsius, kuriuose neveikia šviesa, laboratorijas, kuriose pilna neaiškių gyvių, žūtbūt veržiasi į palėpes, sandėliukus ir kitokius užkampius, ypatingus tik tuo, kad čia liguisto smalsuolio laukia garantuotas galas. Faktas, kad joks sveiko proto žmogus tokiomis aplinkybėmis nedarytų nieko panašaus, neturi jokios įtakos nei scenaristams, nei režisieriams. Tarp jų ir „Padermės“ autoriams — ponams G. del Toro ir Ch. Hoganui. Pirmasis iš jų pristatomas kaip „galybę prestižinių kino apdovanojimų pelnęs, Oskarui nominuotas režisierius, prodiuseris, scenografas, rašytojas ir dizaineris“. Manyčiau, tik per aplaidumą nėra titulo „apdairus verslininkas“, mat „Padermė“ yra ne kas kita, kaip scenarijus serialo, kurį pats režisierius, išreklamavęs istoriją, vėliau ėmėsi statyti. Knyga būtent taip ir parašyta — kaip serialo scenarijus, su visomis šiam raiškos žanrui būdingomis charakteringomis aplinkybėmis ir stereotipiniais personažais: asmeninę dramą išgyvenantis pagrindinis veikėjas epidemiologas — vaikštantis dorybės ir meilės įsikūnijimas; neįveikiamą blogį simbolizuojantis vampyras — Šeimininkas, jo pagalbininkas — paikų ambicijų ir pretenzijų į amžinybę turintis piktavalis žmogėnas; vampyrų ekspertas senasis profesorius, sukaupęs arsenalą vampyrų naikinimo priemonių; būrys priekvaišių politikų ir teisėsaugininkų, kurių paskirtis — stabdyti veiksmą, kad šis neįgautų pagreičio ir knyga nepasibaigtų anksčiau, nei 500–tajame puslapyje. Ir taip toliau, ir panašiai.
Paradoksalu
tai, kad nors knygoje ironizuojama, esą derėtų keisti požiūrį į vampyrus, įsivaizduojamus
kaip B. Stokerio „Drakuloje“, bet paradoksas tas, jog „Padermė“ ne tik
nekeičia, bet dar ir stipriau įtvirtina tą patį įvaizdį.
Peiktina
O aš dar galvojau skaityti šią.... :(
AtsakytiPanaikintiPagal romaną sukurtas serialas jau pradėtas rodyti, galima susirasti internete. Veiksmas jame visiškai atitinka knygą. Ir ką, FB Fantastikos mėgėjų grupėje visi vienu balsu tvirtina, koks serialas puikus, įtraukiantis ir t.t. Ką noriu pasakyti -- nepasikliaukite mano skoniu, jis, regis, priklauso mažumai : ) Paskaitykite ir susidarykite savo nuomonę.
AtsakytiPanaikintiSveiki, sakykit, ar man, kaip S.King'o gerbėjui, ši trilogija turėtų patikt, ar ne? Mąstau apie galimybę įsigyti šią trilogiją, bet baisu negauti kažko iš "Saulėlydžio" serijos, o tai gautųsi brangiausios pakuros mano gyvenime :)) Būkim biedni, bet teisingi - nieko nėr labiau apgailėtino, nei skystas ir romantiškas vampyrų įvaizdis :)
PanaikintiNeee, man tikrai atrodo, kad mes vertintumėm šią knygą panašiai.... Nei man "Drakula" patiko...
AtsakytiPanaikintiSerialas man patinka. Knyga taipogi itrauke. Autoriai inesha naujo ar bent jau uzmirshto seno. Lyginant su dabartinemis vampyri temos tendencijomis, autoriu knyga-serialas yra vampyri deromantizacija.
AtsakytiPanaikintiAš, matyt, dar nespėjau to seno pamiršti, nes naujo nieko neradau : ) Iš principo, sakykim, viskas ok ir su įtampa, pagąsdinimais (tas lėktuvo nusileidimo momentas tikrai geras), bet siužetas ir veikėjų charakteriai tokie šabloniški, poelgiai nuspėjami, kad iš esmės spėdamas, kas bus toliau, garantuotai 90 proc. pataikysi.
AtsakytiPanaikintidėl tam tikro siužeto nuspėjamumo ir charakterių šabloniškumo pritariu. o jieškant nešabloniškų charakterių tada tamstai turėtų tikti breaking bad, fargo, utopia, the bridge (tik ne jav versija)
AtsakytiPanaikintiMano metų nusivylimas yra Helix :/
AtsakytiPanaikintikadangi bandžiau žiūrėti outcasts ir defiance, tai palyginus su jais Helix beveik šedevras.
AtsakytiPanaikintiKnyga labai įtraukianti, paėmiau į rankas ir kelias dienas atsiplėšti negalėjau kol perskaičiau. Labai laukiu antros daies.Manau, tikrai verta perskaityti. Šie vampyrai atrodo realesni nei iš tokio merginų pamėgto ''Saulėlydžio''...
AtsakytiPanaikintiSkaiciau sita knyga, ir tai buvo viena is geriausiu mano kadanors skaitytu knygu. Nemegstu skaityt knygu, mama liepe, taciau pradejas skaityti sita, tuos 560psl per 3 dienas perskaiciau, ir su nekantrumu laukiau kitu daliu. Nesenai suzinojau jog yra jau visos 3 dalys ,,The Strain" trilogijos, ir pradejau ieskoti su viltim kad gal pagaliau bus isversta i Lt kalba... Ieskodamas uzklydau i sita puslapi, perskaites ivertinima pagalvojau: Saulelydzio fanas...-.-
AtsakytiPanaikintiJėga, kad patiko, kad skaitei. Vadinasi, laiku ir vietoj pasitaikė. Man kažkada visų laikų topas buvo Karlo Majaus "Vinetu" trilogija : ) Laikas nestovi vietoje, skonis irgi keičiasi.
Panaikinti"Saulėlydžio" sagos, beje, neskaičiau : )